اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی بر اساس سئو

اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی بر اساس سئو

دیگر ویژگی سایت یوزرفرندلی، توجه تولید کنندگان محتوای آن به اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی ، در عین توجه به سئو محتوا است. آنالیز رفتاری مخاطبان وب، نماینده آن است که افراد معمولا به جای خواندن جز به جز مطالب یک صفحه، مطلب مورد نظرشان را به سرعت از نظر می‌گذرانند. به قولی مخاطبان صفحه وب را اسکن می‌کنند و وبسایت شما باید قابل اسکن کردن باشد. یکی از راه‌های قابل اسکن کردن وب پیج، این است که مطالبتان را در پاراگراف‌های دو الی سه خطی به مخاطب ارائه دهید. اگر محتوای وبسایت متشکل از پاراگراف‌های چند خطی باشد، معمولا نمی‌تواند آنطور که باید مخاطب را به سمت خود بکشاند.

یکی دیگر از ویژگی‌های یک وب پیج قابل اسکن، هماهنگی‌ رنگ‌های به کار رفته در ساختار وب پیج است. کاربرد فونت مطالب هم بسیار کلیدی است. فونت‌های یک پبج قابل اسکن، باید ساده باشند. توجه داشته باشید که در عین حال باید از به کار بردن فونت یکسان در سرتاسر بخش‌های وب پیجتان خودداری کنید. در ادامه ضمن بیان اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی، ویژگی‌های شکل متن استاندارد را نیز برخواهیم شمرد.

اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی

اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی، معمولا زیر سایه اصول و قواعد سئو باقی می‌ماند. تولید کنندگان محتوا تند تند می‌نویسند تا چراغ سبز ربات‌های اینترنتی را دریافت کنند و در این بین کاربر است که فراموش می‌شود. حالا اگر یکی از این تولید کنندگان محتوا، قلم خوبی هم داشته باشد، تبدیل می‌شود به یک چشم شهر کورها. یکی از دلایل افت شاخص‌های فرهنگ جهانی، همین بی‌توجهی تولید کنندگان انبوه محتوا به اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی است.

یکی از مهم‌ترین اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی، توجه به چیزی است که نوشته‌اید. به عنوان یک نویسنده، هرگز اجازه ندهید که ماهیت هنری کارتان زیر سوال برود. آن چه شما در طول روز می‌نویسند، چه کم و چه زیاد، اثر هنری است. اثر هنری باید فاخر باشد. در حقیقت اثر هنری غیرفاخر وجود خارجی ندارد و آن اثر غیرفاخری که در قالب هنر ریخته شود، هجو است.

خلاصه حرف بزنید و بروید سر اصل مطلب

به غیر از خود محتوا، اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی زیر و بم دیگری نیز دارد. برای مثال بهتر است در ابتدای متن‌هایتان یک خلاصه کار بیاورید. مطالعه خلاصه پیش از شروع متن اصلی، به مخاطب اطمینان می‌دهد که مطلبمان ارزش وقت صرف کردن دارد.

شخصا طرفدار جمله‌های ادبی و بلند هستم، اما بی‌توجهی نویسندگان به اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی، باعث تغییر شکل سلیقه کاربران شده. این روزها دیگر کم‌تر کسی دنبال عشق بازی با متن است. اکثر کاربران دوست دارند که جمله‌های کوتاه بخوانند. هر یک از جمله‌های شما باید ماهیتی مستقل داشته باشد. این بدان معنا است که مخاطب باید منظور کلی شما را از تک تک جملاتی که نوشته‌اید متوجه شود، چرا؟ چون حجم محتوای موجود در اینترنت زیاد و مخاطب می‌خواهد در کم‌ترین زمان بیشترین اطلاعات را دریافت کند. طبیعتا پس از مطالعه آن چه نوشته‌اید، سراغ متن بعدی خواهد رفت.

چالش پیش روی شما این است که ضمن کوتاه نگهداشتن جملات، متن را جذاب نگهدارید. اصلا بگذارید مخاطب با سرعت برق رد شود و برود سراغ متن بعدی، مهم این است که تکست شما به عنوان یک تکست قوی در خاطر او باقی بماند.

قوام متن، مهم‎ترین بخش از اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی

دیگر قاعده از اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی، این است که هر پاراگراف را محدود به یک ایده کنید. سعی نکنید در یک پاراگراف مدام از این شاخه به آن شاخه بپرید. متن شما باید قوام داشته باشد. ثبات ایده، همان چیزی است که قوام متن شما را تضمین می‌کند.

از جمله دیگر روش‌های مرتبط با قوام دادن متن، استفاده از زیرعنوان به منظور پیروی از اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی است. به فرض مثال خود این متن از چندین زیرعنوان تشکیل شده. استفاده از زیرعنوان دو مزیت مهم دارد:

  1. نمی‌گذارد سر نخ از دست نویسنده رها شود.
  2. به مخاطب کمک می‌کند تا مطالب را بهتر در ذهن خود دسته بندی کند.

از دیگر راه‌های قوام بخشیدن به متن، گوشزد کردن مداوم نکات مهم است. اگر جمله‌ای مخاطب را در مسیر فهم بهتر متن یاری می‌کند، از به کارگیری چند باره آن نترسید. در ضمن اطناب، موجب گیج شدن مخاطب می‌شود. اگر نمی‌دانید اطناب یعنی چه، همین قدر بگویم که یعنی کش دادن الکی یک موضوع.

کار خود را منحصر به فرد کنید

کار خود را منحصر به فرد کنید

جدای از این که منحصر به فرد بودن سبک نوشتار نه تنها ارزش کار نویسنده را در مارکت بالا می‌برد، بلکه خواندن محتوای تولید شده را نیز برای مخاطب لذت‌بخش‌تر می‌کند. حتی اگر محتوا مضمونی کاملا جدی داشته باشید، بد نیست که گاهی مثال‌های عامیانه بزنید و راحت صحبت کنید. این که متنتان المان‌های شخصی داشته باشد از خشکی متن کم می‌کند. توجه داشته باشید که مخاطب قرار نیست بعد از مطالعه کار برود چرت بزند. شما باید با آن چه می‌نویسید مخاطب را وادار به حرکت کنید.

هنر، این نیست که یک سری اطلاعات کلی و عمومی به مخاطب بدهید. سعی نکنید به بهانه تفاوت سلیقه مخاطب عام و خاص، از ارائه اطلاعات تخصصی فرار کنید. اگر از اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی پیروی کنید، می‌توانید اطلاعات تخصصی را در قالبی جذاب به مخاطب ارائه دهید.

شکل و ظاهر متن

شکل و ظاهر متن طبیعتا از اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی نیستند اما اهمیت آن‌ها کم‌تر از نکاتی نیست که به عنوان اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی به شما معرفی کردیم. متن ممکن است در عین فاخر بودن، چشم را اذیت کند. این قضیه دلایل مختلفی دارد که از جمله آن می‌توان به ناهماهنگی فونت‌ها اشاره کرد.

همین که مدام از زیرعنوان‌ها استفاده کنید و شکل نوشتاری زیرعنوان با پاراگراف معمولی تفاوت داشته باشد، خودش موجب بروز تنوع در شکل متن می‌شود. مدیران وبسایت، باید با به وجود آوردن حلقه‌ای در میان گرافیست‌ها و تولید کنندگان محتوا، سطح ارائه محتوای تولید شده را ارتقا بدهند.

به ازای هر نویسنده حرفه‌ای، لیستی از اصول تولید محتوای متنی یوزرفرندلی وجود دارد. اگر تجربه نوشتن دارید، حتما آن را با ما در میان بگذارید و بگویید که شما از چه اصولی برای تولید متن کاربرپسند استفاده می‌کنید.

مطالب پیشنهادی :

اهمیت و چیستی استراتژی تولید محتوا

روی تولید محتوا ، سرمایه گذاری کنید

اشتباهات رایج تولید محتوا متنی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =