یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس (تعیین اهداف)

یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس (تعیین اهداف)

بعد از یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس، ایجاد حساب کاربری گوگل، ساخت حساب گوگل آنالتیکس و نصب نرم‌افزار گوگل آنالتیکس بر روی تک تک صفحات وبسایتتان، نوبت به تعیین هدف (goal) برای وبسایتتان می‌رسد. برای تعیین هدف، باید سراغ قسمت goal setting بروید. کار با تنظیمات goal setting به هیچ عنوان پیچیده نیست، اما تسلط به کار با تنظیمات این بخش حیاتی تلقی می‌شود و بخش مهمی از فرآیند یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس محسوب می‌شود. برای دسترسی به goal setting، باید بر روی لینک ادمین که در بالای پنل گوگل آنالیتیکستان قرار دارد کلیک کنید و از طریق آن، وارد صفحه‌ای شوید که دکمه goals در آن دیده می‌شود، دکمه مذکور زیر ستون view site قرار گرفته و از جمله دکمه‌های مهم در فرآیند یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس محسوب می‌شود.

Goal در واقع بیانگر رخدادهای مهم وبسایتتان است. برای مثال اگر هدف وبسایت شما عضوگیری باشد، بخش goals به شما می‌گوید که مخاطب پس از طی چه مسیری وادار به عضو شدن در سایت شما شده است. یا اگر فروشگاه داشته باشید، قطعا دوست دارید بفهمید که چند نفر فرآیند خرید را با موفقیت طی کرده‌اند… نکته اساسی این است که شما باید شخصا goalها یا به قولی اهداف سایتتان را تعریف کنید.

تعیین اهداف در مسیر یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس

برای تعیین اهداف وبسایتتان، باید ابتدا روی دکمه new goal کلیک کنید. با کلیک روی این دکمه، پنجره‌ای به صورت pop up بر روی صفحه نمایشگرتان ظاهر می‌شود، بر روی این صفحه یک list دیده می‌شود که به صورت پیش فرض روی حالت None قرار دارد. وظیفه شما این است که در این مرحله گزینه custom option را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه next کلیک کنید .

با کلیک روی دکمه next، صفحه ورق می‌خورد و لازم است در صفحه جدید، url صفحات هدف خود را در اختیار گوگل آنالتیکس بگذارید و در انتها برای ثبت هدف، بر روی دکمه complete goal کلیک کنید.

یادگیری انواع اهداف در راستای یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس

برای یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس باید زیر و بم آن را بشناسید و این امر نیازمند صرف وقت و کسب تجربه است. تنها افرادی که به قولی مستر کار با گوگل آنالیتیکس محسوب می‌شوند و تمام مراحل یادگیری روش کار با گوگل آنالتیکس را از سر گذرانده‌اند، در جریان‌اند که چهار نوع هدف در گوگل آنالتیکس وجود دارد. اهداف مرتبط با مقصد، اهداف مرتبط با مناسبت‌ها، اهداف مرتبط با صفحات منفرد و اهداف مرتبط با مدت زمان حضور مخاطب در هر صفحه، که شناخت هر کدام از آن‌ها برای یادگیری روش کار با گوگل آنالتیکس ضروری محسوب می‌گردد.

اهداف مرتبط با مقصد در راستای یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس

اهداف مرتبط با مقصد جایی نمود پیدا می‌کند که مخاطب پس از گشت و گذار در سایت به صفحه خاصی از وبسایتتان برسد. هدف گذاری بر پایه پیج‌های مقصد، جان می‌دهد برای این که بفهمید مخاطب پس از طی چه مراحلی به صفحه “تشکر از خرید” یا “تکمیل عضویت” رسیده است. حواستان باشد که url درستی را برای جایگزینی به عنوان مقصد انتخاب کنید، در واقع انتخاب درست url خود از مباحث گسترده یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس به شمار می‌رود، با این حال با توجه به گستردگی و استقلال این مبحث نمی‌توان آن را در کنار سایر مباحث مرتبط با کار با آنالتیکس توضیح داد.

ممکن است هدفتان از هدفگذاری مرتبط ا مقصد، بررسی میزان بازدهی یک کمپین تبلیغاتی خاص باشد که در این شرایط، باید از کدهای UTM استفاده کنید و با انتخاب گزینه BEGINS WITH در قسمت نوع URL، کد UTM که ایجاد کرده‌اید را در آن جا کپی کنید.

اهداف مرتبط با مدت زمان حضور مخاطب در هر صفحه

این شکل از هدف گذاری در نوع خود ساده‌ترین محسوب می‌گردد که به شما می‌گوید هرکدام از مخاطبانتان پیش از خروج، چه مدت زمانی را صرف گشت زدن در یک صفحه مخصوص کرده‌اند. البته که تحلیل داده‌های مرتبط با این هدف، خود نیازمند تسلط به مراحل یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس است. دلیل آن نیز بسیار ساده است، شما نمی‌دانید که آیا مخاطب واقعا به قصد استفاده از خدمتتان در یک صفحه وقت می‌گذراند و یا این که گیج شده. برای تحلیل هرچه درست‌تر این شکل از هدف گذاری باید به روش‌های مرتبط با دنباله روی از مخاطب مسلط شوید که در آن توضیحاتی را پیرامون آن نیز خدمتتان ارائه خواهیم کرد. با این حال اگر همه چیز درست تحلیل شود، این شکل از هدف گذاری به شما می‌گوید که مخاطب به چه میزان جذب صفحه مورد نظرتان شده.

پس از انتخاب URL مورد نظرتان، باید جزییات هدف خود را در اختیار گوگل قرار دهید. به این منظور، باید مشخص کنید که هر مخاطب باید چند دقیقه در سایت وقت بگذارند تا شما به هدفتان برسید.

یادگیری هدف گذاری بازدید در راستای یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس

یادگیری این شکل از هدف گذاری نیز جز ساده‌ترین مراحل یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس محسوب می‌شود، در این شکل از هدف گذاری، شما به جای با خبر شدن از اینکه هر فرد چه مدت زمانی را صرف گشت زدن در یک صفحه کرده، می‌فهمید که چند نفر وارد صفحه وبسایتتان شده‌اند. این شکل از هدف گذاری نیز معیار خوبی برای میزان جذابیت هر صفحه محسوب می‌گردد. این شکل از هدف گذاری، شما را در جریان صفحاتی می‌گذارد که نتوانسته‌اند وظیفه خود را برای جذب مخاطب به درستی انجام دهند و نیازمند بازآرایی هستند.

هدف گذاری EVENTها

یادگیری کار با اهداف مرتبط با EVENT از مراحل پیچیده یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس به شمار می‌‌رود. اهداف مرتبط با EVENT کارایی آنالتیکس را تکامل بخشیده‌اند، زیرا اطلاعاتی مانند میزان پیچیدگی فرم‌های آنلاین، کلیک خور باندهای OUTLINK، میزان جذابیت PDF، مدت زمانی که هر مخاطب صرف تماشای ویدیو و… می‌کند را در اختیار شما قرار می‌دهند. نکته قابل توجه این است که چنین اطلاعاتی در حالت عادی، توسط آنالتیکس ارائه نمی‌گردند. در ادامه روش هدف گذاری مرتبط با EVENT را به صورت تصویری به شما آموزش خواهیم داد. به شکل انتخاب URL دقت کنید.

مقصد هدف گوگل آنالیتیکس

مدت زمان گوگل آنالیتیکس1

مدت زمان گوگل آنالیتیکس2

EVENTها1

EVENTها2

EVENTها3

EVENTها4

EVENTها5

EVENTها6

EVENTها7

EVENTها9

مطلب پیشنهادی :

توضیح روش کار با گوگل آنالیتیکس(قسمت اول)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 × 1 =