نقش روابط عمومی آنلاین در بهبود یک کسب و کار

نقش روابط عمومی آنلاین

بخش روابط عمومی آنلاین وبسایت می‌تواند داده‌هایی مهم و تاثیرگذار برای مجموعه شما فراهم کند. این داده‌ها مختلف می‌توانند شما را در مسیر دنباله روی هرچه بیشتر از مخاطبتان یاری دهند، با این حال به خودی خود نمی‌توانند بیانگر تجربه مخاطبان شما باشند. برای این که دقیقا متوجه شکل تجربیات مخاطبتان شوید، باید آستین بالا بزنید و شخصا با مخاطبتان تعامل برقرار کنید و این یعنی اتکای چندین برابری به بخش روابط عمومی آنلاین کسب و کارتان.

برای این کار می‌توانید اقدام به تشکیل انجمن‌های گفت‌وگو کنید و یا فعالیتتان را در شبکه‌های مجازی گسترش دهید. مدیران کسب و کارهای مطرح اینترنت نیز هرچقدر هم که سرشان شلوغ باشد، قطعا جلسات مدون و مداومی را با مدیران بخش روابط عمومی آنلاین کسب و کار خود برگزار می‌کنند تا بر اساس برون‌ده هر جلسه، استراتژی آینده کسب و کار خود را تدوین نمایند.

این که در نهایت به چه میزان با مخاطبان خود همزاد پنداری کنید، کاملا بستگی به هزینه و وقتی دارد که صرف تحلیل داده‌های مختلف می‌کنید. تحلیل داده‌ها ممکن است گاهی سخت و پیچیده باشد اما باور کنید که به شکل گیری یک مرکز درست حسابی برای مدیریت بخش روابط عمومی آنلاین می‌ارزد.

مفهوم روابط عمومی آنلاین چیست؟

مفهوم روابط عمومی آنلاین چیست؟

فارغ از ساختارها، کار بخش روابط عمومی آنلاین یک سرویس، این است که با مخاطبان سرویس مذکور ارتباط برقرار کند. ایجاد بخش روابط عمومی تا حدود زیادی شبیه به طراحی یک برند است، با این تفاوت که حین طراحی برند، تمرکز فرد طراح معطوف به المان‌های خاص یک مجموعه است و حین پایه ریزی بخش روابط عمومی آنلاین، تمرکز افراد بر کلیات معطوف می‌گردد. بسیاری مسائل مرتبط با روابط عمومی آنلاین را با بحث بازاریابی آنلاین اشتباه می‌گیرند. حوزه روابط عمومی آنلاین و بازاریابی آنلاین، در عین شباهت‌های بسیار تفاوت‌های تعیین کننده‌ای با یکدیگر دارند. به زبان ساده، هدف از بازاریابی آنلاین فروش محصولات است و هدف از روابط عمومی آنلاین افزایش brand awareness به منظور کشف راه‌هایی بهتر برای فروش سرویس یا محصول است.

 

پایه های اصلی روابط عمومی آنلاین

روابط عمومی آنلاین دو پایه اصلی دارد. پایه اول آن رسانه است و پایه دوم آن ارتباط با مخاطب. رسانه شما را در زمینه معرفی محصولات و سرویس‌هایتان یه مخاطب یاری می‌دهد. سازمان‌ها می‌توانند خدمات و محصولات خود را سه شکل مختلف از رسانه عرضه کنند، رسانه‌های پولی، رسانه‌های اکتسابی و رسانه‌های شخصی. تکلیف رسانه‌های پولی که مشخص است اما درباره رسانه اکتسابی و رسانه شخصی، می‌توان تکنیک‌های سئو و کمک گرفتن از اینفلوئنسرهای اینستاگرام را به عنوان مثالی از رسانه‌های اکتسابی و رسانه‌های که مستقیما زیر نظر شرکت‌ها هستند را به عنوان مثالی از رسانه‌های شخصی معرفی کرد.

پایه های اصلی روابط عمومی آنلاین

شاید از خودتان بپرسید که چرا کمک گرفتن از رسانه‌ها زیر مجموعه روابط عمومی آنلاین قرار می‌گیرد؟ این قضیه مرتبط با تعریف روابط عمومی آنلاین است. در تعریف، هر ابزاری که به وسیله ارتباط گرفتن با مخاطب، خط و مشی کلی برند شما برای مخاطب تعریف کرده و تجربه او از تعامل با برند را شکل می‌دهد، یک ابزار روابط عمومی تلقی می‌گردد. حال ارتباطی که با مخاطب برقرار می‌شود، می‌تواند یک طرفه و یا دو طرفه باشد که در این مورد، صحبت از ارتباط یک طرفه است.

شکل دیگری از ارتباط هم وجود دارد که دو طرفه است، یک طرف مخاطبتان ایستاده و در سمت دیگر شما و یا مسئولان بخش روابط عمومی آنلاین. چنین شکلی ار ارتباط با مخاطب است که در ذهن عوام به عنوان مفهوم روابط عمومی آنلاین جا افتاده. این شکل از ارتباط به طور سنتی بدین گونه انجام می‌گرفته که مسئولان شرکتی پس از شناسایی مخاطبان هدف خود، با آن‌ها تماس تلفنی برقرار می‌کردند و در صدد تعامل با آن‌ها برمی‌آیند. امروزه این شکل از تعامل پیچیده‌تر شده و راه‌های متفاوتی برای برقراری ارتباط با مخاطب ابداع شده که از جمله آن‌ها می‌توان به باکس گفت‌وگو و یا امکانات نرم‌افزار drift اشاره کرد.

چگونه بخش روابط عمومی آنلاین را پایه ریزی کنیم؟

تمرکز بر بخش روابط عمومی آنلاین، کلید ماندگاری در عرصه برندها است. پایه ریزی بخش روابط عمومی آنلاین اگرچه چندان پیچیده نیست اما سرپا نگهداشتن آن نیازمند صبر و حوصله بسیار است. پس از شناخت مخاطبان خود، لازم است نیازهای خود را با ابزارهای موجود در حوزه روابط عمومی آنلاین تطبیق دهید. Pr fire یکی از اصلی‌ترین ابزارهای مرتبط با بحث روابط عمومی آنلاین است که پتانسیل رسانه‌های مختلف را برای انتشار مطلب بررسی کرده و به صورت اتومات مطالبی که درباره برند خود طراحی کرده‌اید را در اختیار رسانه‌های ذی‌صلاح می‌گذارد. از دیگر ابزارهای اینچنینی می‌توان به ابزار muck rack اشاره کرد، این ابزار به جای بررسی پتانسیل رسانه‌های مختلف، پتانسیل محتوای شما را بررسی می‌کند و آن را در اختیار خبرنگارانی می‌گذارد که ممکن است علاقه‌مند به انتشار مطلب در حوزه کاری شما باشند.

پایه ریزی بخش روابط عمومی

Muck rack و pr fire، هر دو در زمینه شکل اول ارتباط با مخاطب کارایی دارند و همانطور که پیشتر گفته شده، بر شکل اول روابط عمومی آنلاین ارتباط بین برند و مخاطب یک طرف خواهد بود. برای شکل دادن به ارتباط دو طرفه، می‌توانید از سرویس‌های ایمیلی، تلفنی و یا حتی حضوری نیز استفاده کنید. کاری هم ندارد، کافی است تقویم را چک کنید و در نزدیک‌ترین نمایشگاه ممکن، یک غرفه برای کسب و کار خود رزرو کنید.

شکل سومی از روابط عمومی آنلاین نیز وجود دارد که شما به هیچ عنوان در ساز و کار نهایی آن دخیل نیستید. بدین صورت که محصول یا خدمات را عرضه می‌کنید، کمپین‌های تبلیغاتی مختلفی برای معرفی آن راه می اندازید و طی کردن باقی مسیر را می‌اندازید گردن مخاطب. نام برند شما باید دهان به دهان بچرخد و به این ترتیب رشد brand awareness سرویس شما شکل نجومی پیدا می‌کند. تجربه ثابت کرده که هیچ تبلیغی بهتر از دهان به دهان گشتن نیست. تصور کنید که مخاطب برای بهره‌مند شدن از سرویس یا محصولی که ارائه می‌کنید، به جای نام بردن از سرویس و یا توضیح آن، مستقیما نام برند شما را بیاورد.

شکل سوم روابط عمومی آنلاین، حاصل تدوین برنامه و برداشتن گام‌هایی اساسی در جهت توسعه اشکال اول و دوم ارتباطات به شمار می‌رود. به عبارتی اگر خودتان زبان باز نکنید، دیگران چنین لطفی در حقتان نخواهند کرد.

مطلب پیشنهادی :

روابط عمومی و ابزارهای مدیریت آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 8 = 48