استانداردهای تولید محتوای آموزشی چیست ؟

تولید محتوای آموزشی

تولید محتوای آموزشی :

در زمینه تولید محتوای آموزشی تا سال ها پیش استانداردهای مشخص شده ای را برای آن تعریف نکرده بودند و به همین دلیل هر فردی با هر ویژگی متفاوتی محتواهای آموزشی تولید می کرد. اما باید بدانید تولید محتوای آموزشی قوانین و استانداردهای مشخص شده ای دارد و افرادی که در زمینه تولید محتوا فعالیت می کنند باید به این قوانین و استانداردها پایبند باشند.

قوانین و استانداردهای تولید محتوای آموزشی :

 برخی از قوانین و استانداردهایی که در زمینه تولید محتوای آموزشی وجود دارد و افرادی که تولید محتوا انجام می دهند باید به آن دقت داشته باشند عبارت می باشد از :

  1. دارای ساختار باشد :

یک محتوای آموزشی که خوب است و تمامی افراد می توانند با مطالب آن ارتباط برقرار کنند باید دارای ساختار مشخص شده ای باشد. در واقع روند شروع مطالب و ارائه منطقی درس در این سایت به خوبی باید رعایت شود تا مطالعه کننده منظور را به درستی متوجه شود.

  1. جذابیت :

 یکی از مهمترین استانداردهایی که باید یک محتوای آموزشی داشته باشد جذابیت است. اینکه افراد برای یادگیری آن مطالب شوق و اشتیاق داشته باشند امر بسیار مهمی می باشد و باید مطالب سایت به گونه ای تنظیم گردد که افراد را علاقمند سازد.

  1. صفحه سوالات :

یکی دیگر از ویژگی هایی که برای تولید محتوای آموزشی باید به آن دقت داشته باشیم این است که دانشجو بتواند سوال های خود را در مورد محتواهای درون سایت ارائه نماید و بتواند برای آنها پاسخی مناسب دریافت کند. محتواهای آموزشی درون سایت باید بر اساس مدارک و اسناد معتبر تولید شود تا بتوان برای پرسش های افراد از طریق آن منابع و اسناد پاسخی مناسب پیدا کرد.

استانداردهای تولید محتوای آموزشی

  1. تعاملی بودن :

 یکی دیگر از ویژگی هایی که زمان تولید محتوای آموزشی باید آن را در نظر داشته باشیم این است که آن محتوا تعاملی باشد. تعاملی بودن محتواها به دانشجو کمک می کند مطالب را مطالعه و مشاهده کند و از این طریق برای فعالیت و کار آماده شود.

  1. استفاده از قابلیت های رایانه ای :

برخی از مفاهیم آموزشی امکان دارد پیچیدگی های خاصی داشته باشد و به همین دلیل هر فردی نتواند آنها را مورد مطالعه قرار دهد. بر همین اساس با استفاده از قابلیت های رایانه ای شهود بصری مطالب را افزایش می دهیم. به عنوان مثال برای تدریس واکنش های شیمیایی می توان از انیمیشن های مربوط به آن استفاده کرد.

  1. برخورداری از مثال های تعاملی :

 از دیگر قوانین و استانداردهایی که باید برای تولید محتوای آموزشی رعایت شود برخورداری از مثال های تعاملی می باشد. در این نوع مثال هایی که بیان می شود باید دانشجو بعد از مطالعه آنها به سمت حل مثال ها کشیده شود و بتواند آنها را هدایت کند. مثال هایی که برای محتوای آموزشی وجود دارد باید دارای راه حل هم باشد در غیر این صورت راه دانشجو به طور کلی تغییر پیدا می کند. سیستم مدیریت آموزشی الکترونیکی باید این امکان را به دانشجویان بدهد که شبیه سازی های مورد نظر خود را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code