توضیح روش کار با گوگل آنالیتیکس(قسمت اول)

توضیح روش کار با گوگل آنالیتیکس

در این مقاله قرار است سراغ یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس برویم، ابزاری کاربردی که توسط کمپانی گوگل تهیه شده تا صاحبان کسب و کار را در مسیر افزایش ترافیک سایتشان یاری دهد. تا به این جای کار یاد گرفتیم که چطور بر تعامل میان موتور جستجو و مخاطب مسلط شویم و قرار بر این شد که در همان راستا، طریقه دنباله روی از مخاطب را با شما در میان بگذاریم، یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس، پیش نیاز تسلط بر روش دنباله روی از مخاطب است.

 به عنوان صاحب یک کسب و کار اینترنتی، اگر روش کار با گوگل آنالیتیکس را یاد بگیرید، می‌توانید به سوالات مهمی پیرامون مورد وبسایتتان پاسخ دهید. از جمله این سوالات کاربردی می‌توان به  سوالات مرتبط با آمار بازدید از سایتتان، ملیت مخاطبتان، میزان نیازتان به طراحی موبایل فرندلی و اسامی پایگاه‌های تجمع مخاطبانتان اشاره کرد.

همچنین یادگیری چگونگی تحلیل داده‌های گوگل آنالیتیکس پیرو تسلط بر روش کار با گوگل آنالیتیکس، به شما می‌گوید که کدام ترفندهای بازاریابی به دردتان می‌خورند، کدام دسته از مطالب وبسایتتان از سایر مطالب محبوب‌تر شده‌اند، چند نفر از مخاطبانتان تبدیل به مشتری بالقوه شده‌اند و کدام بخش از سایتتان نقش نهایی را در تبدیل مخاطب عادی به مشتری بالقوه ایفا کرده.

برای استفاده از گوگل آنالیتیکس، باید گوگل اکانت داشته باشید. توجه شود که به هیچ عنوان نباید مسئولیت مدیریت حساب آنالیتیکس وبسایت‌های خود را به مسئول توسعه وبسایت یا مسئول سئو سایت واگذار کنید و یا به کسی اجازه بدهید که با اکانت گوگل شخصی خود برای وبسایتتان پنل گوگل آنالیتیکس باز کند. برای اینکه اطلاعات پنل گوگل آنالیتیکس وبسایت خود را در اختیار فرد دیگری بگذارید، کافی است پس از ورود به فضای آنالکتیکس، منوی ادمین را باز کنید، روی منوی User Management کلیک کنید و در آن جا، آدرس ایمیل کسی که نیاز به دیدن اطلاعات گوگل آنالتیکستان دارد را وارد کنید.

طریقه ایجاد گوگل اکانت

طریقه ایجاد گوگل اکانت

لازم است پیش از یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس، اقدام به ایجاد یک اکانت گوگل کنید. برای ایجاد گوگل اکانت کافی است به آدرس زیر بروید و اطلاعات مورد نیاز برای ساخت اکانت را در اختیار گوگل قرار دهید:

https://accounts.google.com/signup/v2/webcreateaccount?flowName=GlifWebSignIn&flowEntry=SignUp

توجه شود که برای ایجاد گوگل اکانت، لزوما نیاز به داشتن Gmail ندارید. در قسمت username باید نام کاربری خود را وارد کنید و در ادامه پس از مشخص کردن پسورد، روی دکمه “next” کلیک کنید. با کلیک روی دکمه next، باید شماره تلفنی معتبر در اختیار گوگل بگذارید تا گوگل کد ایجاد اکانت را برایتان ارسال کند، اگر ایمیل دارید می‌توانید به جای شماره موبایل، آدرس ایمیل خود را در اختیار گوگل بگذارید. بهتر است هم زمان با ایجاد اکانت گوگل، اطلاعات بازیابی یا همان recovery info حسابتان را نیز در اختیار گوگل قرار دهید تا خیالتان بیش از پیش از بابت امنیت حسابتان راحت شود.

حالا که کار ایجاد حساب گوگل را به اتمام رسانده‌اید، وقت آن رسیده که روش کار با گوگل آنالیتیکس را بیاموزید. درباره در دسترس بودن خدمات گوگل آنالیتیکس در ایران، اظهارات ضد و نقیضی وجود دارد، خلاصه که اگر نتوانستید از طریق آدرس زیر وارد صفحه آنالتیکس شوید، کافی است ip خود را تغییر دهید.

https://analytics.google.com/analytics/web/

مراحل اولیه روش کار با گوگل آنالیتیکس

مراحل اولیه روش کار با گوگل آنالیتیکس

در اولین مرحله از روش کار با گوگل آنالیتیکس، باید روی دکمه “set up for free” کلیک کنید، با کلیک روی این دکمه، صفحه نمایشگر شما ورق می‌خورد و وارد دومین مرحله از نصب گوگل آنالیتیکس می‌شود. در ادامه یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس، باید پس از ورق خوردن صفحه یک username برای اکانت خود انتخاب کنید و تیک چهار گزینه‌ای که زیر username قرار دارند را روشن کنید. شما با فعال کردن هر یک از این گزینه‌ها، اختیاراتی را که در دسترس گوگل قرار دارند بیشتر از حالت پیش فرض می‌کنید. توجه داشته باشید که گوگل در نهایت بر اساس همین اطلاعات گزارش‌های آنالیتیکس را در اختیار شما قرار می‌دهد.

شاید اولین مراحل مورد نیاز برای یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس پیش پا افتاده به نظر برسند، با این حال داده‌هایی که بعدها از گوگل دریافت می‌کنید، متاثر از همین مراحل نسبتا ساده‌ای است که باید برای یادگیری کامل روش کار با گوگل آنالیتیکس بیاموزید. در گام سوم، باید تعیین کنید که قصد دارید از ابزار آنالیتیکس، برای تحلیل داده‌های چه پلتفرمی استفاده کنید. در این مرحله سه گزینه پیش روی شما قرار می‌گیرد، با انتخاب گزینه اول اختیارات گوگل آنالیتیکس را محدود به دسترسی به داده‌های وبسایت خود می‌کنید، با انتخاب گزینه دوم اختیارات گوگل محدود به داده‌های نرم‌افزار مرتبط با کسب و کارتان می‌شود و اگر گزینه سوم را انتخاب کنید، گوگل ضمن تحلیل داده‌های وبسایتتان، داده‌های نرم‌افزار مرتبط با کسب و کارتان را نیز آنالیز می‌کنید.

پس از تعیین محدودیت‌های گوگل و کلیک روی دکمه “next” باید نام کسب و کار خود را به گوگل ارائه دهید، بار دیگر روی دکمه “next” کلیک کنید و با تایید قوانین گوگل وارد پنل آنالیتیکس شوید.  پس از گذراندن مراحل بالا، برای ورود چند باره به پنل مدیریت وبسایت خود کافی است روی دکمه sing in کلیک کنید.

با هر اکانت گوگل، می‌توانید 100 حساب گوگل آنالیتیکس باز کنید و با هر حساب گوگل آنالیتیکس، می‌تونید 50 وبسایت را مدیریت کرده و داده‌هایشان را تحلیل کنید. اگرچه نظم دادن به ظاهر حساب آنالیتیکس جز مراحل مرتبط با روش کار با گوگل آنالیتیکس نیست و هیچ روش درست یا غلط مطلقی برای چگونگی نظم دادن به ظاهر حساب آنالیتیکس وجود ندارد، صرفا نیاز است که خودتان با شکل و ظاهر حساب کاربری خود راحت باشید.

حتی اگر به تمام فوت و فن روش کار با گوگل آنالیتیکس آشنا باشید، ممکن است گاهی در بمباران تحلیل‌ها و داده‌ها گم شوید و با مرتب کردن ظاهر پنل خود پیش از افزایش حجم تحلیل‌های دریافتی، احتمال بروز اشتباه در تحلیل‌هایتان را بیش از پیش کاهش می‌دهید. نکته قابل توجه این است که امکان تغییر پنل اصلی کنترل کننده وبسایت وجود ندارد و به بیان دیگر، اگر کار ایجاد این پنل را برون سپاری کنید، خود را دچار مخمصه خواهید کرد، بنابراین با دنباله روی از مطالب ارائه شده به منظور یادگیری روش کار با گوگل آنالیتیکس، از ریسک بروز دردسرهای احتمالی بکاهید. در مقاله بعدی، توضیحات بیشتری درباره روش کار با گوگل آنالیتیکس در اختیارتان خواهیم گذاشت.

مطلب پیشنهادی :

روش کار با گوگل وبمستر و معرفی گوگل آنالیتیکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code