تأثیر خوانایی متن بر سئو

تأثیر خوانایی متن بر سئو

ممکن است بارها این اتفاق برایتان افتاده باشد که در حین خواندن یک مقاله طولانی خسته شده باشید و آن را رها کرده باشید. خوانایی متن درواقع به میزان سهولت و خواندن و فهمیدن مطلب گفته می‌شود. خوانایی تأثیر زیادی در آینده محتوای شما دارد و برای کسب و کار آنلاین و میزان فروش بسیار مهم و مؤثر است. خواندن پاراگراف‌ها طولانی، بدون عنوان و عکس مناسب حس نارضایتی را در خواننده به وجود می‌آورد هر چند که متنی بی‌نظیر نوشته شده باشد.

تأثیر خوانایی متن بر سئو سایت

الگوریتم‌های ‌گوگل شباهت بسیار زیادی به یک کاربر واقعی دارد. گوگل تمام کارهای که یک کاربر از زمان ورود به سایت شما انجام می‌دهد را بررسی می‌کند و متوجه می‌شود که چقدر محتوای شما برای کاربر جذاب و مفید بوده است و طبق آن سایت شما را رتبه بندی می‌کند. پس تولید محتوا کاربر پسند و خوانا علاوه بر راضی نگه‌داشتن مخاطب در سئو سایت نیز نقش زیادی دارد. بنابراین متنی که می‌نویسید هم کاربر سایت می‌خواند و هم گوگل آن را بررسی می‌کند پس باید تمام نکات را در نوشتن آن رعایت کرد.

چگونه می‌توان یک متن خوانا تولید کرد؟

 اگر می‌خواهید متن خوانایی بنویسید باید یک سری نکات را رعایت کنید. در ادامه به چند مورد را برسی کرده‌ایم.

1- انتخاب عنوان مناسب برای هر پاراگراف

عنوان یکی از بهترین روش‌ها برای طبقه بندی مطالب است. با استفاده از عنوان به مخاطب اعلام می‌کنید که این پاراگراف درباره چه موضوعی است و مخاطب با خواندن عناوین اطلاع مختصری از نوشته به دست می‌آورد.

2- استفاده از پاراگراف‌های استاندارد

یک پاراگراف استاندارد باید دو الی سه خط داشته باشد و شامل 50 تا 150 کلمه بشود. از نوشتن پاراگراف‌های بیش از 300 کلمه به‌شدت خودداری کنید. اگر متنی نوشته‌اید که از 300 کلمه بیشتر شد بهتر است آن را به دو پاراگراف تبدیل کنید.

3- اهمیت به خوانایی متن در موبایل

تعداد کسانی که از امروزه از طریق تلفن همراهشان وارد سایت می‌شوند و مطلبی سرچ می‌کنند بسیار زیاد است. بنابراین خوانایی متن در موبایل اهمیت زیادی دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که هر خط در دسکتاپ کامپیوترتان حدود 2 الی 3 برابر در موبایل است، پس از نوشتن پاراگراف‌های طولانی خودداری کنید.

4- بولد کردن کلمات کلیدی مهم

تغییر رنگ و سایز نوشته‌ها باعث جلب توجه خواننده و تمرکز وی بر روی کلمات می‌شود. bold کردن و تغییر رنگ تأثیر زیادی بر روی خوانایی متن می‌گذارد. اما به این نکته هم توجه کنید که استفاده بیش از حد از این تکنیک ممکن است تأثیر منفی بگذارد، پس بیش از 3 کلمه در پاراگراف را بولد و تغییر رنگ نکنید.

خوانایی متن و سئو

5- استفاده از لحن مناسب در نوشتن متن

هرگز به غیر از شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های شخصی از لحن‌های محاوره‌ای و صمیمانه استفاده نکنید.

6- ویراستاری متن

متنی که نوشته‌اید را حتماً از لحاظ غلط املایی، نگارشی و تایپی بررسی نمایید. اگر در برنامه ورد می‌نویسید می‌توانید از افزونه ویراستار استفاده کنید.

7- انتخاب عکس‌های مناسب و جذاب

یکی از راه‌های افزایش خوانایی متن استفاده از عکس‌های مناسب و مرتبط با متن است. با قرار دادن عکس در بین پاراگراف‌ها به خواننده استراحت داده‌اید و او را برای خواندن ادامه مطالب آماده می‌کنید.  

مطالب پیشنهادی :

اشتباهات رایج تولید محتوا متنی چیست ؟

تولید محتوای سئو شده در فضای وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code