بازاریابی محتوایی چیست و چه اصولی دارد؟

بازاریابی محتوایی چیست

به راستی بازاریابی محتوایی چیست ؟ آیا بازاریابی محتوایی شباهتی با بازاریابی سنتی که اکثرا تا حدودی با آن آشنا هستیم دارد ؟ آیا بازاریابی محتوایی یک نوع تبلیغ است؟ آیا برای بازاریابی محتوایی باید دانش و مهارت خاصی داشته باشیم یا تکنیک های خاصی بکار ببریم ؟ عجله نکنید جواب تمام این سوالات و سوال های دیگری که در ذهن خود دارید را در این مقاله خواهم داد.

 

اهمیت بازاریابی محتوایی و دو تکنیک مهم آن

در دنیای امروز با پی بردن به اهمیت محتوا ، روز به روز تعداد مقالات اینترنتی در این زمینه بیشتر و بیشتر می شود و شاید به جرات می توان گفت بیش از صدها کتاب در مورد بازاریابی محتوا و اهمیت تولید محتوا و موارد در ارتباط با محتوا نوشته و چاپ شده است .

انقدر مطالب در مورد ، چگونه تولید محتوا کنیم ؟ بازاریابی محتوا چیست و مقالات در این زمینه ها زیاد است که من قصد داشتم عنوان متفاوتی برای این مقاله انتخاب کنم مثلا در ابتدا عنوان مقاله را اینطور انتخاب کردم : بازاریابی محتوایی را فراموش کنید ، که از این تضاد عنوان استفاده کنم و به اهمیت بازاریابی محتوا اشاره کنم اما وقتی دیدم خود این تضاد با بحث بازاریابی محتوا در تضاد است سعی کردم عنوانی را انتخاب کنم که مخاطب به دنبال آن است و بیشتر آن را در گوگل ، جستجو می کند ، هر چند که این عنوان تکراری است و مقالات زیادی با این عنوان در اینترنت موجود است ، ولی به این نتیجه رسیدم که این موضوع انتخاب درست عنوان و جنگیدن برای همین عنوان رند که در موتورهای جستجوگر جایگاه بهتری داشته باشیم ، قسمتی از بازاریابی محتوا است و در همین ابتدا شمشیر را از رو کشیدم و رقبای خود را کم کردم و بجای کلمه کلیدی بازاریابی محتوایی ، عبارت بازاریابی محتوایی چیست را به عنوان یک عبارت کلیدی انتخاب کردم که این خود یکی از تکنیک های بازاریابی محتوای است .

علم بازاریابی محتوایی به اندازه جذاب است که ساعت ها می شود درباره آن نوشت و خط به خط با زیبایی های آن زندگی کرد ، اما من سعی کردم در این مقاله به اهمیت بازاریابی محتوایی بپردازم و با مقایسه با تبلیغات سنتی ، تاثیرپذیری تولید محتوا را در کسب و کارهای مختلف را نشان دهم و تا حدی که این مقاله طولانی نشود ، پاسخ یکسری از سوالات پایه و مهم را بدهم.

بازاراریابی محتوایی چیست ؟

بگذارید تعریف بازاریابی محتوایی را از نگاه جو پولیزی که لقب پدرخواندگی بازاریابی محتوایی را به خود اختصاص داده است بیان کنیم و قبل از آن بهتر است کمی با آقای پولیزی آشنا شویم . جو پولیزی نویسنده برترین کتاب ها در حوزه بازاریابی محتوایی است و به جرات می توان گفت که اگر ایشان نبود شاید اصطلاحی به عنوان بازاریابی محتوایی وجود نداشت .

پولیزی بازاریابی محتوایی را اینگونه توضیح می دهد که اگر شما اطلاعات ارزشمندی و مرتبطی را به مخاطب خود برسانید که باعث شود تغییری در رفتار مخاطب ایجاد شود که به سمت شما جذب شود و تبدیل به مخاطب وفادار شما شود ، شما بازاریابی محتوایی را به درستی انجام داده اید .

 برای درک بهتر بازاریابی محتوایی نگاهی می اندازیم به توصیف روهیت بارگاوا (Rohit Bhargava) از بازاریابی محتوایی :

از توصیف بارگاوا یک نوع بازاریابی به عنوان بازاریابی ناخواسته یا بی میل وجود دارد به مفهوم بازاریابی امروزی است ، که در این نوع بازاریابی افرادی برنده هستند که ویژگی محصول و خدمات خود را بلندتر از رقیبان خود فریاد بزنند که در دنیای امروز دارد بازاریابی به نام بازاریابی هوشمندانه جای آنرا می گیرد.

بازاراریابی محتوایی

 بازاریابی هوشمندانه اینگونه تعریف می شود : بجای فریاد زدن از ویژگی محصولات و خدمات ، ارزش ها و آگاهی را ارائه دهید . این توصیف زیبای بارگاوا یک جور تعریف بازاریابی محتوایی است که مهمترین اصل نیاز مشتری است و نه ویژگی محصول شما .

رقابت بازاریابی سنتی با بازاریابی محتوایی

حال که فهمیدیم بازاریابی محتوایی چیست ، بهتر است کمی درباره خصوصیات بازاریابی سنتی هم بدانیم تا بتوانیم به اهمیت بازاریابی محتوایی در دنیای امروز بیشتر پی ببریم .

بگذارید برای روشن شدن بهتر مطلب با یک مثال شروع کنم ، فرض کنید شما در دنیای سنتی یک بازاریاب مواد غذایی ویژه سوپرمارکت ها هستید ، برنامه روزانه کاری شما چیست ؟ طبیعتا شما هر روز به ده ها و صدها سوپرمارکت موادغذایی سر می زنید و با نمایش دادن کاتالوگ مواد غذایی خود ، در مورد ویژگی ای محصولات خود برای فروشنده توضیح می دهید و بین ده ها و صدها سوپرمارکت فقط تعداد اندکی به شما بله می گویند و محصولات شما را سفارش می دهند.

چرا این اتفاق می افتد ؟ متوجه هستم که شما آموزش هم دیده اید که باید پشتکار داشته باشید و از شندیدن نه های مختلف فروشندگان سوپرمارکت ها دلسرد نشوید و با تلاش مستمر به نتیجه خواهید رسید ، ولی بازهم سوالم را تکرار می کنم چرا این اتفاق می افتد ؟ چرا انقدر تلاش برای فروش محصولات لازم است ؟ چرا انقدر نه باید بشنویم تا به جواب بله برسیم و اینجاست که باز بر می گردیم به اول مقاله و تعریف بازاریابی محتوایی ، بازاریابی محتوایی چیست ؟ بازاریابی محتوایی باید باعث تغییری در رفتار مخاطب می شود که به مشتری وفادار شما تبدیل شود ، بازاریابی محتوایی بر روی نیاز مشتری تمرکز می کند نه ویژگی محصولات .

شاید باز هم دارید مقاومت می کنید که ما اصول بازاریابی را رعایت می کنیم و با پرسیدن سوالات استاندارد از فروشنده ، متوجه نیاز و خواسته او می شویم و با توجه به نیاز فروشنده سعی می کنیم به فروشنده توضیح دهیم که محصول های ما می تواند خواسته های شما را برآورده کند و از این گونه صحبت ها .

من منکر بازاریابی اصولی در دنیای سنتی و تکنیک های بازاریابی سنتی نمی شوم ولی هم شما می دانیم و هم من که در دنیای سنتی چنین اتفاقی کمتر می افتد و فروشندگان سوپرمارکت ها و حتی مغازه های دیگر کمتر اجازه صحبت کردن و توضیحات اینچنینی به شما را می دهند اما ما صحبت های شما را می پذیریم ولی باید خدمتتان عرض کنم که صحبت هایی که شما با فروشنده می کنید تا شاید فروشنده را ترغیب کنید که محصولات شما را سفارش دهد باز تعاریف دیگری از بازاریابی محتوایی است و اینها چندین تکنیک کوچک از صدها تکنیک بازاریابی محتوایی است که البته در بازاریابی سنتی خیلی سخت قابل اجرا است و چرا لقمه را دور سرتان می چرخانید و با آرامش سراغ اصل مطلب نمی روید و بازاریابی محتوایی را با آغوش باز نمی پذیرید؟

بازاریابی محتوایی یا بازاریابی سنتی

تکنیک های بازاریابی محتوایی

شاید به جرات می توان گفت که نمی شود حتی در صدها مقاله هم تمام تکنیک های بازاریابی محتوایی و اصول آن را توضیح داد اما به طور خلاصه و برای اینکه به خیلی از سوالات اولیه شما پاسخ بدهم به مواردی اشاره می کنم .

بیایید بازاریابی محتوایی را با تولید یک محتوای استاندارد متنی شروع کنیم . در ابتدا مقاله خواندید که عنوان یک مقاله چقدر می تواند برای یک محتوای متنی مهم باشد و متوجه شدیم که با انتخاب یک عبارت کلیدی مانند “بازاریابی محتوایی چیست” به جای کلمه کلیدی “بازاریابی محتوایی” می توانید رقبای خود را کمتر کنیم و در گوگل جایگاه بهتری را بدست آوریم ( و در حقیقت یکی از نکات سئو را رعایت کردیم که بخشی از بازاریابی محتوایی است که درآینده بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت ) و متوجه شدیم که بجای تمرکز روی ویژگی محصول و خدمات ، به خواسته و نیاز مخاطب و مشتری خود توجه کنیم . این موارد چند تکتینک از صدها تکنیک بازاریابی محتوایی است ولی بهتر است که با نوشتن یک محتوا متنی شروع کنیم تا به مرور زمان با تکنیک های بیشتری آشنا شویم

با محتوا متنی آغاز کنید ، همه چیز از نوشتن شروع می شود

قبل از اینکه بخواهیم یک محتوا متنی تولید کنیم باید مشخص کنیم که هدفمان از نوشتن این محتوا چیست و چه آگاهی و ارزشی را می خواهیم به مخاطب انتقال دهیم . طبیعتا قبل از نوشتن باید اطلاعات خود را در مورد آن موضوعی که قصد نوشتن آنرا داریم بالا ببریم و بعد با آگاهی کامل شروع به تولید محتوا کنیم . در تولید محتوا می توانیم از همان ابتدای کار اصول اولیه را رعایت کنید انتخاب عنوان جذاب می تواند اولین اصول تولید محتوا متنی باشد .

همانطور که می دانید در این مقاله از عنوان بازاریابی محتوایی چیست ؟ به عنوان یک عنوان جذاب و تاثیرگذار استفاده کردیم . صحبت درباره انتخاب عنوان و چگونه یک انتخاب عنوان جذاب داشته باشیم؟ ، می تواند یک مقاله طولانی جداگانه ای باشد که حتما در مقاله های بعدی در همین سایت بیشتر در این مورد توضیح خواهم داد ، اما انتخاب سوالی عنوان خود یکی از تکنیک های برتر برای انتخاب عنوان جذاب است که مخاطب را از همان ابتدای مقاله با شما همراه می کند تا جواب سوال خود را بگیرد . اجازه بدهید بیشتر در مورد عنوان صحبت نکنیم و به موارد دیگر بپردازیم .

انتخاب کلمه کلیدی مناسب و حتی یک عبارت کلیدی مناسب مانند بازاریابی محتوایی چیست ؟ خود یکی دیگر از تکنیک ها نوشتن یک محتوا متنی مناسب است که بسیار موضوع با اهمیتی است که باز هم ممنون می شوم اجازه دهید در این مورد هم در مقاله های دیگری صحبت کنیم . این دو مورد یعنی انتخاب عنوان جذاب و انتخاب کلمه کلیدی با عبارت کلیدی مناسب ، بخشی از نکات مربوط به سئو است که بسیار در امر بازاریابی محتوایی تاثیرگذار است .

مطالب پیشنهادی :

تکنیک های حرفه ای تولید محتوا برای جذب مشتری

اشتباهات رایج تولید محتوا متنی چیست ؟

با محتوا متنی آغاز کنید

حال که با رعایت همین اصول اولیه محتوای متنی را نوشتید به اصول دیگر بازاریابی محتوایی می پردازیم و اگر تازه وارد هستید و به تازگی نوشتن را شروع کرده اید اصلا نگران نباشید که آیا محتوا متنی شما کیفیت مطلوبی دارد یا نه ؟ مهم این است که شروع کرده اید و کمال گرایی را کنار گذاشته اید . همه نویسندگان برتر جهان از یک جایی شروع کرده اند و اگر همه آنها منتظر بودند که اصول نوشتن را به حد عالی آموزش ببینند و بعد شروع کنند شاید امروز این همه نویسنده خوب در سرتاسر جهان نداشتیم و بسیاری از این نویسندگان برتر جهان ، نوشته های اول آنها افتضاح بوده است .

اصول بازاریابی محتوایی

در اینجا به شما تبریک می گویم ، شاید بدون اینکه متوجه باشید تمام اصول بازاریابی محتوایی را رعایت کردید . اصل اول : مصرف محتوا بود و اطلاعات را در مورد موضوعی که قصد نوشتن آن را داشتیم افزایش دادیم و سعی کردیم ورودی ذهنمان ، ورودی خوبی باشد که در نهایت به خروجی مطلوبی برسیم ، اصل دوم انتخاب موضوع محتوا بود ، اصل سوم انتخاب یک نوع محتوا بود که ما از انواع مختلف محتوا ، محتوا متنی را انتخاب کردیم . اصل چهارم توزیع محتوا است که ما این وب سایت را برای توزیع این محتوا انتخاب کردیم و اصل پنجم که ترویج محتوا است که از محیط هایی مانند بلاگفا ، اینستاگرام ، تلگرام و موارد انچنینی استفاده می کنیم که به بهترین شکل بتوانیم محتوای متنی خود را گسترش دهیم .

اصول بازاریابی محتوایی

سخن پایانی 

در این مقاله متوجه شدیم که بازاریابی محتوایی چیست ؟ با مفهوم آن آشنا شدیم و برای درک بهتر موضوع ، مقایسه کوتاهی با بازاریابی سنتی داشتیم و متوجه شدیم که به همین سادگی یک بازاریابی محتوایی از ابتدا تا انتها شکل می گیرد.

 طبیعتا کار به همین جا تمام نمی شود و برای اینکه به نتایج بهتری برسیم باید به جزئیاتی بیشتر و دقیق تری پرداخت . اما هدف من در نوشتن این مقاله این بود که می شود به سادگی شروع کرد و ادامه داد و تا وقتی شروعی در کار نباشد طبیعتا این مسیر ادامه پیدا نخواهد کرد و روند پیشرفتی درکار نخواهد بود .

مطالب پیشنهادی :

4 دلیل قانع کننده در مورد اهمیت تولید محتوا

تفاوت تولید محتوا و بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا چیست؟ چرا برای کسب و کارها اهمیت دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code